اسپرت ترافیک

 

 

 

 

 

 به طور کلي سيستم هاي پخش کننده رايج در بازار ايران به گروه هاي زير تقسيم بندي مي شوند.


تيپ (کاست): پخش هاي تيپ يا کاست خور معمولا يک کاست را درون خود جاي داده و داراي چهار خروجي صدا 40 وات (PMPO) و معمولا اين پخش ها فاقد خروجي ساب يا آمپلي فاير هستند.

هرچند مدت هاست اين نوع پخش کننده را از ذهن خود پاک کرده ايم، اما اکنون برخي خودروها با اين نوع سيستم پخش روانه بازار مصرف مي شوند يا اين که از گذشته به صورت فابريک در خيابان هاي کشور تردد مي کنند.اين در حالي است که در نمونه هاي کمي جديدتر برخي از آنها اين قابليت را دارند که سيستم چنجر (سي دي چنجرها معمولا از سه تا 12 سي دي را در خود جاي مي دهند و اکثر آنها فاقد قدرت پخش فرمت MP3 و ديگر فرمت ها جز Audio هستند) را نيز به آنها متصل کرد، اما اصلي ترين خصوصيت مثبت اين نوع پخش ها، راديوي قوي آنهاست.

پخش CD: پخش هاي سي دي معمولا يک جايگاه براي ورود سي دي دارند و به مدل هاي مختلف تقسيم مي شوند. برخي از آنها امکاني مشابه با امکانات پخش هاي تيپ دارند و برخي هم امکانات اضافه مانند تنظيمات بيشتر، امکان اتصال به آمپلي فايرها و خروجي تا هشت عدد. اکثر پخش هاي سي دي اتومبيل قادرند سي دي هايي با فرمت MP3 و Wav را بخوانند؛ در حالي که بيشتر مدل هاي موجود امروز بازار قابليت ورودي صدا چون USB و مموري و AX را نيز دارند.

پخش کننده DVD: پخش هاي دي وي دي قادر به خواندن اکثر فرمت ها هستند و چند خروجي و چند ورودي دارند. قابليت اتصال مانيتور (تا شش عدد) در برخي از آنها وجود دارد. با وجود اين، ويژگي منفي اکثر پخش هاي دي وي دي، خروجي هاي ضعيف صوتي آنهاست که براي سيستم هاي حرفه اي کارايي ندارند. اتصال دوربين عقب، دوربين مادون قرمز، GPS و... از امکانات اضافه دي وي دي هاست.

سيستم هاي معروف پخش در بازار ايران
به طور کلي در بازار سيستم هاي صوتي و تصويري ايران دو گروه محصولات وجود دارد؛ يکي براي آنها که زياد در قيد و بند کيفيت نيستند و گروه ديگر براي علاقه مندان به صداي خوب است. در بخش اول که شامل سيستم هاي ارزان قيمت مي شود مي توان به برندهايي چون استار، سوني، کن وود، نينا، مکسيدر، امري، سيرا، مارشال و چند مدل ديگر اشاره کرد. اين سيستم ها به وفور قابل دسترس است.

اما در بخش ديگر يعني آنها که براي کيفيت صدا و تصوير هزينه مي کنند چند مدل پخش از کارخانه هايي محدود محبوبيت خاصي پيدا کرده اند که مهم ترين آنها مدل هاي مختلف از برندهاي معتبر پايونير و جي وي سي است.

پخش هاي پايونير به علت تنظيمات زياد و کيفيت صداي بالا بيشتر مورد توجه قرار گرفته اند و جي وي سي به دليل طول عمر بالا و اپتيک قوي (ضدشوک براي خواندن سي دي در لرزش هاي خودرو) نيز از محبوبيت مناسبي ميان متقاضيان برخوردار است؛ در حالي که اگر از لحاظ قيمت بخواهيم اين دو برند را با يکديگر مقايسه کنيم برند جي وي سي اقتصادي تر از محصولات پايونير است. درباره کشور سازنده اين محصولات نيز بايد در نظر داشته باشيد که مثل ديگر محصولات، ساخت چين است که يکه تاز ميدان شده ولي اگر دنبال لوازم حرفه اي هستيد محصولات انگلستان، سنگاپور و مالزي نيز در بازار کشورمان موجود است.

اسپيکرها
پس از خريد دستگاه پخش کننده نوبت به اسپيکر خواهد رسيد. وسيله اي که قرار است صداي باکيفيت را براي ما پخش کند. از آنجا که هم اکنون سيستم استريو در صدا محبوب ترين است، بنابراين بدون ترديد نيازمند دو دستگاه اسپيکر در خودروي خودمان هستيم که گاهي اين تعداد به شش يا هشت عدد نيز خواهد رسيد.

به طور کلي در بازار دو نوع باند به شکل هاي مختلف داريم که يک گروه به باندهاي گرد و ديگري به باندهاي خربزه اي معروف هستند. لازم به يادآوري است هر يک از اين گروه ها داراي کارايي و کيفيت هاي متفاوتي هستند که به آنها مي پردازيم.

باندهاي گرد: اين باندها که معمولا در روکش در يا در تاقچه عقب خودرو از آنها استفاده مي شود معمول ترين نوع اسپيکر در بازار و مدل هاي فابريک کارخانه اي است، اما اگر به دنبال سيستم حرفه اي صوتي و تصويري براي خودروي خودتان هستيد بد نيست بدانيد اين نوع باندها قابليت اتصال به آمپلي فاير را ندارند. قدرت پخش صدا در اين نوع باندها که براي سيستم هاي فابريک خودروها مناسب هستند در جلوي اتومبيل ده وات و در عقب 40 وات خواهد بود.

باندهاي خربزه اي: اين گروه از اسپيکرها که جزو گروه حرفه اي ها قرار مي گيرند به گروه هاي مختلفي تقسيم بندي مي شوند. گروه اول باندهايي با قدرت کمتر از 40 وات و گروه ديگر بالاتر از 40 وات هستند، اما مهم ترين نکته در اين نوع باندها کيفيت بالاي صدا هنگام استفاده از حداکثر توان است به طوري که هرگز دچار لرزش صدا نخواهند شد. درباره برندهاي موجود بازار ايران مي توان به نوع حرفه اي، جي بي ال در کنار ديگر برندها مثل سوني، پايونير و کن وود اشاره کرد.

 

 

تعدادي از پخش ها :

 

 

\

 

 

 

تعدادي از اسپيکر ها :